شیرآلات خاص (Special Valves)

 

شیرآلات خاص (Special Valves)

  • شیرآلات سرویس سرد

شیرآلات سرویس سرد (Cryogenic Valves)، شیرآلاتی هستند که می بایست عملکرد مطلوب خود را تا دمای ۱۹۶°C – حفظ نمایند. در پتروشیمی­ها و پالایشگاه­ها، واحدهای فرآیندی مختلفی وجود دارند که به منظور تولید محصول برنامه­ریزی شده خود، نیاز به دماهای خیلی پایین در حین فرآیند خود دارند. این دماهای پایین می­تواند تا حدود -۱۹۶°C برسد. واحدهایی از قبیل واحدهای تولید هوا، نیتروژن مایع و … که به طور گسترده در پتروشیمی­ها و همچنین بخش­های متناظر در واحدهای پالایشگاهی، از جمله مواردی است که نیاز به تجهیزات کرایوژنیک از قبیل پمپ­ها، مخازن و همچنین شیرآلات کرایوژنیک دارند.

 

  • شیرهای موتوری (Motor Operated Valves- MOV)

شیرهای موتوری (MOV) بخش مهمی از تجهیزات مرتبط با ایمنی مجتمع­های پتروشیمی و پالایشگاهی و نیروگاهی خصوصا نیروگاه­های هسته­ای هستند. این شیرها یکی از مهمترین بخش­های خطوط لوله و انتقال هستند و غالبا تحت عنوان شیرهای On/Off هم شناخته می­شوند چرا که عملکرد اصلی آنها کاملا باز یا کاملا بسته نگه داشتن خط لوله است. این نوع شیرها دروازه­ای، توپی یا پروانه­ای هستند که با یک عملگر برقی همراه می­شوند و برای کنترل باز و بست دقیق این شیرها یک کنترل پنل یا اتاق کنترل مورد نیاز است.

 

  • شیرهای کنترلی (Control Valves)

در طراحی یک سیستم انتقال سیال گاهی نیاز به ابزارهایی نیاز است که بتوانند جریان سیال را کنترل کنند. دمپرها، پره­های فن و یا حتی پمپ­های اندازه­گیری از جمله این ابزارها هستند. اما رایج­ترین عنصر کنترل نهایی، شیر کنترلی است که وسیله ای است که با اعمال نیرویی غیر از نیروی دست عمل می­نماید و میزان جریان سیال را در یک سیستم کنترل فرایندی تنظیم می­کند و شامل یک شیر است که به یک مکانیزم محرکه (Actuator) که توانایی تغییر عنصر کنترل کننده سیال را دارد متصل می­باشد. این تغییر بر مبنای سیگنالی است که از سیستم کنترل دریافت می­شود. معمولاً این شیر برای کنترل فشار، دبی و یا سطح مایع در یک ظرف مورد استفاده قرار می­گیرد و نسبت به تغییرات آنها نیز باز و بسته می­گردد.

  • شیرهای تروکاندوئیت (Through Conduit Valves)

شیرآلات تروکاندوئیت شیرهای از نوع دروازه­ای با مکانیزم خطی به منظور پیگ­رانی خطوط لوله و انتقال هستند

در سیستم­های خط لوله با مسافت طولانی مورد استفاده قرار می­گیرند. به دلیل نوع طراحی خاص، این شیرها قابلیت تعمیر و نگهداری و تعمیر قطعات داخلی بدون نیاز به جداسازی شیر از خط لوله را داشته لذا برای شیرهای زیر سطحی یا دفنی بسیار مناسب می­باشد و کاربرد وسیعی در خطوط لوله زیرزمینی، نفت، تولیدات گاز طبیعی، انتقال و مخازن دارند.

  • شیرهای توپی Orbit

این شیرها نوعی از شیرآلات توپی با مکانیزم خطی بود و نوع نشیمن­گاه آن متال سیت (Metal Seat) می­باشد به طوریکه به منظور آب­بندی سیال حداقل سایش بین سیت و دیسک وجود دارد. این طراحی شامل مکانیزم چرخشی و انتقالی استم بطور همزمان به منظور جلوگیری از سایش بین توپی و سیت بوده و به جهت تعمیر و نگهداری ساده­تر به شکل Top entry طراحی شده است و قابلیت تعمیر و نگهداری در خط را به بهره­بردار می­دهد. این نوع شیرها گشتاور پایینی داشته و برای استفاده از آن  نیاز به گشتاور و تراست مناسب به طور همزمان می­باشد.

SQL requests:161. Generation time:5٫909 sec. Memory consumption:37.02 mb